Sprzęt do udrażniania dróg oddechowych w miejskich placówkach oświatowych w Ciechanowie
Jak podał ciechanowski samorząd, sprzęt pomagający ratować życie trafił do tamtejszych 15. miejskich placówek oświatowych - otrzymały go wszystkie miejskie szkoły, przedszkola, a także żłobek samorządowy.
"Urządzenia są przeznaczone do użytku w przypadku zadławienia lub zakrztuszenia się dziecka. Mają zastosowanie jako uzupełnienie standardowej procedury pierwszej pomocy w sytuacji, gdy ta nie przynosi pożądanego skutku" - wyjaśniono w informacji.
Użycie sprzętu nie wymaga specjalistycznych szkoleń, a w razie konieczności udzielenia pierwszej pomocy, użyć go może każda osoba dorosła. "Mechanizm działania urządzeń opiera się na zassaniu ciała obcego z dróg oddechowych poszkodowanego. Jest to rozwiązanie nieinwazyjne, bezpieczne i skuteczne. Urządzenia nie mają żadnego elementu, który trzeba wprowadzić do jamy ustnej i dróg oddechowych dziecka" - wyjaśnił ciechanowski Urząd Miasta.
Jak zaznaczył ciechanowski samorząd, w zestawach zamontowanych w tamtejszych szkołach, przedszkolach oraz w żłobku, oprócz urządzenia ssącego, znajdują się również maski w różnych rozmiarach, broszura z instrukcją użycia, a także plakaty opisujące procedurę ratunkową w przypadku niedrożności dróg oddechowych w wyniku zakrztuszenia lub zadławienia.
"Zakres gwarancji dostawcy obejmuje wymianę urządzeń oraz całego zestawu na fabrycznie nowe, po potwierdzonym i zweryfikowanym użyciu w sytuacji zagrażającej życiu" - podkreślił Urząd Miasta.
Wspomniał jednocześnie, że zakup dla placówek oświatowych urządzeń do udrażniania dróg oddechowych w przypadku zadławienia lub zakrztuszenia dziecka zrealizowano w ramach projektu "Bezcenny oddech", który został wybrany przez mieszkańców w tegorocznym głosowaniu Ciechanowskiego Budżetu Obywatelskiego. (PAP)
mb/ agz/