reklama
kategoria: Kraj
27 lipiec 2024

Eksperci podpowiadają, jak poradzić sobie ze swędzącymi śladami po ukąszeniach owadów

zdjęcie: Eksperci podpowiadają, jak poradzić sobie ze swędzącymi śladami po ukąszeniach owadów / fot. PAP
fot. PAP
Latem chętnie odpoczywamy na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z ryzykiem ukąszenia przez owady. Szczególnym utrapieniem o tej porze roku są komary. Ślad po ugryzieniu tego maleńkiego krwiopijcy z reguły uporczywie swędzi. Eksperci radzą, jak zminimalizować towarzyszące ukąszeniom dolegliwości oraz co robić, by nie stać się ofiarą wampira nocy letniej.
REKLAMA

Choć w naturze występuje blisko 50 gatunków komarów, tylko niektóre zainteresowane są ludzką krwią. Należą do nich komar brzęczący (Culex pipiens), widliszek (Anopheles) i komary z rodzaju Culiseta. „Ukąszenie komara zawsze pochodzi od samicy – samce żywią się wyłącznie roślinami. Samice potrzebują białka obecnego w naszej krwi, aby złożyć jaja. Podczas ukąszenia wstrzykują one ślinę, która następnie wywołuje reakcję zapalną” – tłumaczy w rozmowie z serwisem Allure dermatolożka Sheila Farhang. „Nasz organizm reaguje odpowiedzią immunologiczną. Oznacza to, że próbuje walczyć z obcą substancją. Stopień nasilenia objawów po ugryzieniu uzależniony jest właśnie od typu reakcji układu immunologicznego” – precyzuje dermatolog David Bank. „Intensywność reakcji na ślinę komara różni się u poszczególnych osób. U większości z nas pojawia się zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie wokół miejsca ukąszenia” – dodaje dr Farhang.

Jak podaje popularny serwis Pinterest, liczba wyszukiwań frazy „bug bite relief” – co w wolnym tłumaczeniu oznacza przyniesienie sobie ulgi po ukąszeniu owada – wzrosła w tym miesiącu o ponad 200 proc. I chociaż nie ma jednej uniwersalnej metody na całkowite pozbycie się śladów po ugryzieniach komarów, istnieje kilka sprawdzonych sposobów na złagodzenie irytującego swędzenia. Nie warto jednak wierzyć każdej poradzie, jaka pojawia się w mediach społecznościowych. Popularne na TikToku wskazówki, takie jak aplikowanie na ślad po ugryzieniu pasty do zębów czy sody oczyszczonej, mogą wywołać skutek odwrotny do zamierzonego, wysuszając i dodatkowo drażniąc skórę.

Po jakie zatem preparaty sięgnąć? „Kiedy zostaniesz ukąszony przez komara, twój układ odpornościowy uwalnia substancję zwaną histaminą, aby pozbyć się alergenu. Doustne leki przeciwhistaminowe zazwyczaj pomagają zmniejszyć stan zapalny i swędzenie” – podpowiada dr Farhang. Miejscowo warto zastosować hydrokortyzon – lek przeciwzapalny i przeciwobrzękowy z grupy glikokortykosteroidów. „Można go bez trudu kupić w aptece bez recepty. Jest bezpieczny nawet dla skóry twarzy, jednak nie należy stosować go dłużej niż przez dwa tygodnie. Niektóre preparaty zawierają inne łagodzące składniki, takie jak aloes, który przynosi dodatkową ulgę” – radzi dr Bank. Pomocne mogą okazać się także okłady z lodu. „Lód ma działanie przeciwobrzękowe, a także niweluje dolegliwości bólowe” – tłumaczy ekspert.

A jednak, jak mawiał Hipokrates, lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli nie chcemy rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu, powinniśmy wyposażyć się w skuteczną broń w postaci odstraszającego te owady sprayu. Badania wykazały, że najskuteczniejszym narzędziem w walce z tymi maleńkimi krwiopijcami jest wpływająca na ich receptory węchu substancja DEET. Od dłuższego czasu jest ona okryta złą sławą z uwagi na przeprowadzone przed laty badania, które wykazały, iż może toksycznie działać na ludzki organizm. Eksperci uspokajają jednak, że stosowany zgodnie z zaleceniami producenta preparat zawierający DEET jest dla nas bezpieczny. Naturalnym sposobem na odstraszenie komarów jest z kolei sięgnięcie po świecę zapachową z olejkiem eterycznym – eukaliptusowym, z trawy cytrynowej lub z mięty pieprzowej.

Warto również mieć na uwadze, że komary mogą przenosić groźne choroby. Uważać powinni zwłaszcza ci, którzy wybierają się do ciepłych krajów. Tropikalne gatunki wywołują m.in. malarię, dengę, żółtą febrę i Leiszmaniozę. Bytujące w naszym kraju insekty rzadko powodują objawy zagrażające zdrowiu i życiu. Dlatego domowe sposoby i produkty dostępne w aptece bez recepty pozwalają pozbyć się śladów po ukąszeniach i zminimalizować towarzyszące im dolegliwości. Osoby należące do grona nieszczęśliwców, u których po ugryzieniu komara pojawia się długo utrzymujące się zaczerwienienie i bolesny bąbel, powinny wszelako zasięgnąć porady dermatologa i zastosować kremy sterydowe. (PAP Life)

iwo/moc/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Białobrzegi
0.3°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 15:28
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białobrzegach

kiedy
2025-01-19 16:00
miejsce
Białobrzeskie Centrum Kultury...
wstęp biletowany