W mieście są 144 obiekty, które mogą służyć jako schron
W poniedziałek w rzeszowskim Ratuszu odbyło się spotkanie wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jana Krzysztofa Szyszki z samorządowcami skupionymi w Rzeszowskim Obszarze Funkcjonalnym.
Szyszko na konferencji prasowej przypomniał, że 26 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy zostanie przeznaczonych na wzmocnienie zdolności obronnych i bezpieczeństwa narodowego.
„Pieniądze te w ramach Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO) będą przeznaczone m.in. dla samorządów na budowę schronów czy infrastruktury podwójnego zastosowania, czyli np. na drogi i tory, które w razie takiej potrzeby umożliwią szybki transport sprzętu wojskowego” – dodał wiceminister.
Szyszko zachęcał samorządowców, aby przygotowywali projekty, które będą mogły być finansowane z FBiO.
Obecny na konferencji prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek powiedział, że w stolicy Podkarpacia działa już zespół do spraw bezpieczeństwa i porządku. Jego zadaniem jest m.in. monitorowanie wymogów, jakie w rozporządzeniach stawiane będą samorządom, które będą chciały skorzystać ze środków unijnych.
Fijołek dodał, że jednym z pomysłów jest budowa schronów w ramach infrastruktury Ochotniczych Straży Pożarnych, działających na terenie miasta. „Będziemy też projektować schron pod szkołą średnią, którą planujemy wybudować, chodzi o IX LO. Taki obiekt powstanie również w ramach planowanego aquaparku” – zaznaczył włodarz Rzeszowa.
Jak podkreślił Fijołek, w Rzeszowie są obecnie 144 miejsca, które mogą służyć jako schron, miejsce schronienia czy ukrycia. „Podjąłem decyzję, by wesprzeć o dwa etaty nadzór budowlany, który wspólnie ze służbami miejskimi będzie te 144 lokalizacje oceniał i sprawdzał jakie są potrzeby, by dobrze spełniały swoją funkcję” – powiedział.
Prezydent Rzeszowa zwrócił uwagę, że bardzo ważnym aspektem będzie także edukacja społeczeństwa np. czym jest schron, miejsca schronienia, gdzie się znajdują, jak do nich dotrzeć, czy jakie są rodzaje syren.
„Chcę zapewnić mieszkańców, że pracujemy na tymi rzeczami, które zapewnić mają nam wszystkim bezpieczeństwo, dlatego w tym celu powstał ten zespół, o którym wspomniałem. Pewne rzeczy wyprzedzamy, więc jak tylko pojawią się rozporządzenia będziemy gotowi, aby sięgnąć po te pieniądze” – zapewnił Fijołek.
FBiO ma być uruchomiony w III kwartale br., za jego zarządzanie odpowiadać ma Bank Gospodarstwa Krajowego. (PAP)
huk/ mhr/
