REKLAMA
Tego szukamy w Białobrzegach
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Białobrzegi, Białobrzegi praca, Białobrzegi pogoda, spotted Białobrzegi, ZSP Białobrzegi.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Białobrzegach, tutaj możesz przeczytać kilka słów o ich historii oraz być na bieżąco z bieżącymi informacjami (również prognozą pogody).
Ok. 3000 lat temu, w dzielnicy Borki, odnaleziono ślady obecności człowieka z okresu kultury pucharów lejkowatych. Odkryto tam pozostałości szałasu mieszkalnego, naczynia ceramiczne i narzędzia krzemienne, co świadczy o długiej historii tych terenów.
W 1540 r. król Zygmunt I Stary zezwolił Annie Falęckiej na założenie miasta na terenie jej wsi Brzegi. Białobrzegi otrzymały przywileje miejskie na prawie magdeburskim i 12 lat wolnizny od płacenia podatków. Miasto nosiło wówczas nazwę Białobrzegi i miało prawo do organizowania jarmarków i pobierania opłat targowych.
W okresie od 1655 do 1662 r. Białobrzegi były w spisach pogłównego jako wieś licząca 53 mieszkańców (aktualne dane statystyczne zobacz tutaj)W tym czasie miasto przeżywało trudności ekonomiczne związane z upadkiem rzemiosła i przemarszami wojsk podczas wojen.
W 1770 r. doszło do pożaru, który zniszczył wiele budynków w mieście, w tym kościół parafialny. Jednak już wkrótce został zbudowany nowy kościół oraz szpital dla ubogich.
W latach 1827-1835 przeprowadzono pomiar miasta, który zaowocował nadaniem nowych nazw ulicom. W tym okresie rozpoczęto również budowę bitych traktów krajowych, w tym traktu krakowskiego.
W okresie powstania styczniowego w latach 1863-1870 Białobrzegi były miejscem działalności kilku oddziałów powstańczych. Po stłumieniu powstania, miasto zostało zdegradowane do statusu osady.
W 1910 r. miasto zostało dotknięte tragicznym pożarem, w wyniku którego spłonęło wiele budynków, w tym synagoga. W okresie międzywojennym miało miejsce rozwinięcie infrastruktury, w tym budowa nowej świątyni i mostu na Pilicy.
Podczas II wojny światowej Białobrzegi ucierpiały pod okupacją niemiecką, a liczni mieszkańcy, w tym Żydzi, zostali aresztowani i wywiezieni do obozów zagłady.
W 1956 r. Białobrzegi zostały siedzibą powiatu w województwie kieleckim, a w 1958 r. przywrócono im prawa miejskie. W kolejnych latach miasto rozwijało się pod względem przemysłu i infrastruktury, powstawały nowe zakłady i obiekty użyteczności publicznej.
W 1999 r. Białobrzegi stały się siedzibą powiatu w województwie mazowieckim. W 2017 r. utworzono podstrefę Białobrzegi w Tarnobrzeskiej SSE Euro-Park Wisłosan, co przyczyniło się do rozwoju inwestycji na terenie miasta.
PRZECZYTAJ JESZCZE