Niebezpieczne zdarzenia pogodowe
O godzinie 17:50 dyżurny białobrzeskiej komendy otrzymał zgłoszenie że w miejscowości Kadłubska Wola na drodze leży przewód, na miejscu policjanci ustalili że był to przewód od światłowodu i zawiadomili odpowiednie służby aby zajęły się usunięciem awarii. Podobne zgłoszenie dotyczyło także zerwanego przewodu energetycznego w miejscowości Jasionna, finalnie okazało się że przewód jest odłączony i nie ma w nim prądu. O godz. 18:25 w wyniku silnego wiatru na ul. Krakowskiej w Białobrzegach doszło do złamania i wywrócenia się słupa energetycznego, funkcjonariusz obsługujący zdarzenie przekazał je jako pilne bezpośrednio do zakładu energetycznego.
Warunki pogodowe wywołały także kilka zdarzeń w ruchu drogowym. O godz. 17:50 na drodze S7 w miejscowości Kamień złamana gałąź drzewa spadła na przejeżdżający pojazd citroen oraz daf. W obu pojazdach uszkodzone zostały przody. Policjanci ruchu drogowego zadbali o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego na drodze S7, a skutki tego zdarzenia zostały szybko uprzątnięte.
O godz. 18:45 na drodze krajowej nr. 48 kierujący volkswagenem 30-latek najechał na leżącą gałąź, która odbiła się od jego pojazdu i uderzyła w nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd kierowany przez 64-latka.
W żadnym z tych zdarzeń nikt nie odniósł obrażeń.
W związku z prognozowanymi na kolejne dni burzami apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Unikajmy parkowania aut pod drzewami, usuwajmy także z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które podczas silnych wiatrów mogą stwarzać zagrożenie. Nie zapominajmy zabezpieczyć okien. Corocznie w wyniku wyładowań atmosferycznych ginie kilkadziesiąt osób.
Silne wiatry, deszcze oraz burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą na całym świecie. Są zjawiskami, które szybko się przemieszczają. Wszystkie są jednak niebezpieczne. Powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne.
Czy TWOJA RODZINA jest bezpieczna?
Bądź mądry przed szkodą. Uderzenie pioruna może skończyć się pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, telewizora, lodówki, wszystkiego, co jest włączone do instalacji.
Prawidłowe zachowanie powinno być uzależnione od miejsca naszego pobytu.
W domu:
1. Zapewnijmy sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.
2. Zastanówmy się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.
3. Usuńmy z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.
4. Sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.
5. Nie wychodźmy lub wyjeżdżajmy z domu, jeśli nie musimy (przełóżmy odwiedziny lub zakupy).
6. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).
7. Unikajmy korzystania z telefonów komórkowych.
Chwilowa bezpieczne uspokojenie się nawałnicy i cisza – nie oznacza bezpieczeństwa.
W terenie:
O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:
1. Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.
2. Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).
3. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.
4. Wyjdźmy natychmiast z wody.
5. Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.
Gdy jedziemy pojazdem:
1. Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.
2. Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.
3. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.