Ogłoszono laureata III edycji Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza
W uroczystości, która odbyła się w sobotę w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, wzięli udział m.in. marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
Jak podał gdański magistrat, laureat tegorocznej edycji nagrody - Stowarzyszenie Ambasada Demokracji Lokalnej w Zavidovići - „od lat 90. niesie pomoc i działa na rzecz odzyskania godności gospodarczej i społecznej autonomii dla tysięcy ludzi, którzy byli ofiarami konfliktów lub prześladowań na całym świecie”.
Laureatem II edycji nagrody była Gmina Michałowo w województwie podlaskim.
Nominowani do tegorocznej edycji byli także burmistrz Rennes (Francja) Nathalie Appere, wójt gminy Inhulka (Ukraina), prezes Stowarzyszenia Homo Faber Anna Dąbrowska oraz Krajowa Federacja Stowarzyszeń Kobiet Romek Kamiry.
Podczas sobotniej uroczystości głos zabrała m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. „Miasto Gdańsk jest tym, w którym z jednej strony rozpoczął się dramat II wojny światowej, ale z drugiej strony - rozpoczęła się pokojowa rewolucja Solidarności. To były ideały, w które bardzo mocno wierzył prezydent Paweł Adamowicz. Nie tylko w nie wierzył, ale także swoim codziennym działaniem wdrażał je w życie" - mówiła Dulkiewicz.
"Chcemy bardzo, żeby ta idea, czyli promowanie postaw stawania po stronie drugiego człowieka i wartości przez ludzi, stowarzyszenia, inicjatywy, organizacje, była ważna i promowana w całej Europie” – podkreśliła.
Wdowa po prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu, europosłanka Magdalena Adamowicz podkreśliła, że „dzisiaj bycie dobrym człowiekiem wymaga dużo odwagi”. „To bardzo zastanawiające, że musimy szczególnie wyróżniać ludzi, osoby, instytucje za to, że chcą być dobrymi. Za to, że pomagają innym, za to, że bronią słabszych. To jest coś, co pokazuje, że nasz świat trochę stanął na głowie. Właśnie dlatego bardzo cieszę się, że powstała ta inicjatywa i po raz trzeci możemy szczególnie wyróżnić tych ludzi” – zaznaczyła.
Specjalne wyróżnienie jury trafiło w tym roku do wójt gminy Inhulka (Ukraina) Ally Myronovej.
Ustanowienie Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza jest wspólną inicjatywą Miasta Gdańsk, Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN) i Europejskiego Komitetu Regionów. Jest ona przyznawana „za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości". Ma ona w założeniu być uhonorowaniem osób bądź organizacji, które cechuje poczucie odpowiedzialności za przyszłe pokolenia i które budują mosty oraz burzą mury między ludźmi. Nagroda została ustanowiona z myślą o wszystkich, którzy torują drogę do zmian społecznych na rzecz najsłabszych, promują pokój, równe szanse, integrację społeczną oraz prawa podstawowe. To wyróżnienie dla tych, co walczą o prawa człowieka i obywatela, stając w obronie swobód zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym oraz międzynarodowym.
13 stycznia 2024 r. mija pięć lat od zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, do którego doszło w 2019 r. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na starym mieście w Gdańsku. Prezydent zmarł dzień później po ciosach zadanych nożem. (PAP)
autor: Dariusz Sokolnik
dsok/ sdd/