reklama
kategoria: Zdrowie
15 czerwiec 2019

Sprawdź, czy jesteś zakażony wirusem HCV

fot. nadesłane
W 2018 roku zgłoszonych zostało 3441 przypadków wykrycia wirusowego zapalenia wątroby typu C. U części z tych osób choroba została prawdopodobnie odkryta w zaawansowanym stanie. Oznacza to, że mogła rozwinąć się już marskość, a nawet rak wątroby - najpoważniejsza konsekwencja zakażenia wirusem HCV. Jedynym sposobem, aby uniknąć groźnych dla zdrowia i życia skutków nieleczonej choroby, jest wczesne wykrycie zakażenia. Do końca roku we wszystkich punktach ALAB laboratoria na terenie całego kraju można wykonać darmowe testy anty-HCV.
REKLAMA
Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) przez wiele lat nie daje żadnych charakterystycznych objawów, a jeżeli już występują to są bardzo nieswoiste (zmęczenie, osłabienie, bóle stawów).

Nie identyfikujemy ich zwykle z WZW C. Wielokrotnie nie są również na tyle dokuczliwe, aby zaniepokoić pacjenta. Sprawia to, że postawienie właściwej diagnozy bywa trudne. W tym czasie wirus po cichu wyniszcza wątrobę. Co więcej, zakażona osoba może nieświadomie przenosić go na innych.
Priorytetem jest zatem wczesna diagnostyka, dzięki której będziemy mogli skutecznie leczyć chorych, a tym samym możliwe będzie wyeliminowanie wirusa ze społeczeństwa
– podkreśla prof. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

„Dlaczego ja?”, czyli kto może być zakażony

Szacunki mówią, że 150 000  osób w Polsce może być zakażonych wirusem HCV, a aż 86%  z nich nie wie o swoim zakażeniu! Konsekwencje mogą w przyszłości okazać się dla nich tragiczne.

Jednym z mechanizmów obronnych znanych w psychologii jest system wyparcia. Nie myśląc o problemie, wydaje nam się, że on nie istnieje. „Ja jestem zdrowy”, „Gdzie niby mogłem się zakazić?”, „Czuję się świetnie, nic mi nie jest”. Prawda może być jednak inna. Większość ludzi przynajmniej raz w życiu była w sytuacji, w której wirus mógł dostać się do ich organizmu. Dzieje się tak, kiedy w wyniku przerwania ciągłości skóry następuje kontakt z zakażoną krwią. Może się to zdarzyć, np. podczas wizyty u fryzjera, w salonie kosmetycznym czy u stomatologa. Kluczowe jest zachowanie najwyższych standardów higieny i sterylizacji, jednak nie zawsze na pierwszy rzut oka potrafimy to ocenić. Z tego względu wykonanie testu anty-HCV zalecane jest praktycznie wszystkim, a w szczególności osobom, które:
  • były wielokrotnie hospitalizowane;
  • przechodziły transfuzje krwi przed 1992 r.;
  • korzystały lub korzystają z usług kosmetyczki, fryzjera, tatuażysty;
  • chodzą do stomatologa;
  • przyjmują lub przyjmowały dożylnie narkotyki, nawet incydentalnie;
  • miały kontakty seksualne bez zabezpieczeń;
  • wyniki badań wątrobowych (ALAT, AspAT, ALP) mają powyżej normy.
Test anty-HCV jest szybki i bezpieczny. Polega on na nakłuciu opuszki palca i pobraniu na test kasetowy 1-2 kropli krwi. Wynik znany jest już po ok. 15 minutach. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów ALAB laboratoria w godzinach jego funkcjonowania.

- Badania wykonujemy we wszystkich, ponad 350, punktach pobrań ALAB laboratoria na terenie całego kraju. Zależy nam na tym, aby zbadać jak największą liczbę osób, dlatego będziemy je kontynuować aż do końca roku. Jeśli u kogoś test anty-HCV okaże się dodatni, przeprowadzimy dalszą, bezpłatną diagnostykę, dzięki której osoba, która skorzysta z badań będzie wiedziała, czy zakażenie HCV jest u niej aktywne – mówi lek. med. Agata Strukow, Dyrektor ds. Marketingu Medycznego z ALAB laboratoria.

Jedyna wyleczalna choroba przewlekła

W celu całkowitego wyeliminowania wirusa z Polski niezbędne jest odnalezienie wszystkich zakażonych HCV i jak najszybsze podjęcie leczenia. Jest to możliwe, gdyż od 2015 roku dostępne są leki o blisko 100% skuteczności. Dzięki nim zakażenie wirusem HCV stało się pierwszą i obecnie jedyną wyleczalną przewlekłą chorobą zakaźną. Leki te zostały wprowadzone do refundacji w ramach programu lekowego

- Leczenie przewlekłego WZW typu C terapią bezinterferonową”. Mając skuteczne narzędzie w rękach, którym jest program lekowy Ministerstwa Zdrowia w zakresie WZW C, nie możemy ustać w poszukiwaniach osób dalej nieświadomych swojego zakażenia. Wszystkie nasze działania idą w tym kierunku. Prowadząc od lat fundację zrzeszającą pacjentów z WZW C, nie raz spotykałam się z ludzkimi tragediami, historiami, które nie miały szczęśliwego zakończenia. Działo się to głównie przed momentem wprowadzenia skutecznych terapii bezinterferonowych. Teraz możemy uniknąć tych tragedii! Wystarczą 1-2 krople krwi. Mogą one uratować życie nasze lub naszych bliskich. Apeluję do wszystkich – badajcie się! To nic nie kosztuje – mówi Barbara Pepke, Prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i Lider Koalicji Hepatologicznej.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji profilaktycznej wraz z aktualizowanym wykazem wszystkich placówek, w których można skorzystać z bezpłatnego testu kwalifikującego do dalszej diagnostyki HCV, znajdują się na stronie www.alablaboratoria.pl.
Partnerem akcji bezpłatnych badań jest firma AbbVie Polska.

ALAB Laboratoria
Jedna z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów analiz medycznych, w których rocznie wykonywanych jest ponad 45 mln badań. W całym kraju prawie 2500 podmiotów leczniczych współpracuje z ALAB laboratoria. Świadczy usługi dla: publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, prywatnych praktyk lekarskich, klientów indywidualnych oraz jednostek prowadzących badania kliniczne. ALAB laboratoria posiada również ogólnopolską sieć ponad 350 punktów pobrań – placówek medycznych przeznaczonych dla klientów detalicznych oraz pacjentów kierowanych od współpracujących placówek medycznych. W swojej pracy często korzysta z doświadczeń grupy LIMBACH, europejskiego lidera w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej z siedzibą główną w Heidelbergu (Niemcy).
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Białobrzegi
7.6°C
wschód słońca: 07:10
zachód słońca: 15:36
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białobrzegach

kiedy
2024-12-06 20:00
miejsce
Białobrzeskie Centrum Kultury...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 16:00
miejsce
Białobrzeskie Centrum Kultury...
wstęp biletowany